Oświetlenie to nasza największa pasja

Promocja

Kinkiety - salon/pokój dzienny

Kinkiety do salonu

Czytaj dalej

Jak wybrać odpowiednie kinkiety do salonu?

W sypialni i pokoju dziennym, na balkonie i w spiżarni, w łazience i w gabinecie - kinkiety są wszędzie. Nie oznacza to jednak, że należy je kupować bez uwzględnienia specyficznych warunków użytkowania i zadania oświetlenia. Dlatego lampy ścienne należy wybierać w sposób przemyślany i konsekwentny. 

Co to jest kinkiet?

Ściśle rzecz biorąc, kinkiet to zamontowana na ścianie lampka na nóżce. Nazwa pochodzi od francuskiego słowa "bras", które oznacza "ramię" lub "wspornik". Chociaż obecnie często kinkiety są interpretowane w znacznie szerszym znaczeniu, a więc obejmują wszystkie inne wzory opraw ściennych bez wydłużonego ramienia.

Jak wybrać odpowiedni kinkiet?

Opowieść o tym, jak wybrać kinkiet, zaczyna się od charakteru światła, które wytwarza. Zasadniczo istnieją trzy opcje:

Światło kierunkowe. Dzięki plafonowi, który jest zamknięty z kilku stron, urządzenie wytwarza ukierunkowaną wiązkę światła. Może być skierowany w górę (optycznie podnosi niski sufit), w dół (wygodny do czytania), w bok (dla podkreślenia elementów dekoracyjnych - np. kolumn lub obrazów).

Światło rozproszone. Lampa w takim kinkiecie jest albo w ogóle nieosłonięta, albo osłonięta przezroczystym lub półprzezroczystym abażurem. Z jednej strony rozwiązanie to jest mniej funkcjonalne, ale z drugiej zapewnia równomierne i miękkie, nastrojowe i "morowe" oświetlenie pomieszczenia.

Światło zespolone. Niektóre modele mają jednocześnie dwa źródła światła: stały klosz i ruchomą osłonę. Takie rozwiązanie sprawia, że wybór tego typu kinkietu jest naprawdę uniwersalny. To użytkownik decyduje, jakie światło wybierze w danej sytuacji.

Nowoczesne kinkiety do salonu

Ocena lampy ściennej w dużej mierze zależy od celu, w jakim jest kupowana. W tym przypadku można wyróżnić cztery główne zadania, jakie spełnia kinkiet:

Oświetlenie miejscowe. Podobnie jak lampa stołowa, oprawa jaką są nowoczesne kinkiety do salonu stanowi uzupełnienie oświetlenia głównego i zapewnia wysokiej jakości światło kierunkowe do określonego miejsca w pomieszczeniu. Może to być wezgłowie łóżka, lustro w łazience, krzesło w gabinecie, miejsce do pracy w kuchni itp.

Podział na strefy. Aby podzielić przestrzeń na kilka obszarów funkcjonalnych, można zastosować nie tylko oświetlenie punktowe, ale także ścienne. Umieszczenie kinkietów sprawi, że sofy w jadalni, kącik zabaw w pokoju dziecięcym, sofa przy kominku itp. będą się harmonijnie wyróżniać.

Dekoracyjny kinkiet. Ponieważ kinkiety do salonu można wybrać w dowolnym stylu, kolorze, rozmiarze i formacie, oprawy te, podobnie jak lampa podłogowa, mogą być po prostu dekoracją. Stworzone oświetlenie odgrywa pod wieloma względami drugorzędną rolę. Dlatego ważniejsze od samego światła jest jego wzornictwo i oryginalny efekt świetlny.

Na co zwracać uwagę przy wyborze kinkietu?

Bez względu na to, jaki typ lampy ściennej zamierzasz kupić, pamiętaj, aby ocenić wszystkie najważniejsze cechy interesującego Cię sprzętu:

  • Typ lampy. Optymalnym rozwiązaniem są diody LED. Są one trwałe, jasne i bardzo ekonomiczne. Ponadto kinkiety z diodami są świetnym rozwiązaniem dla dzieci, ponieważ trudno je stłuc, a ich blask jest bezpieczny dla wzroku (w przeciwieństwie na przykład do migoczących świetlówek). Jednocześnie cena lamp LED nie jest dużo wyższa niż żarówek energooszczędnych.
  • Moc. Z reguły lampa ścienna nie musi mieć szczególnie wysokiej wydajności ani dużego strumienia świetlnego. Nawet jeśli chcesz stworzyć podstawowe oświetlenie w małym pomieszczeniu za pomocą kinkietów, wystarczy, że będą one miały moc od 5 do 10 watów (LED) lub od 200 do 400 lumenów. W przeciwnym razie powstanie zbyt jasne, drażniące światło.
  • Plafon. Aby wybrać odpowiedni kinkiet, obejrzyj abażur z kilku perspektyw. Po pierwsze: jego przejrzystość. Na przykład, aby oświetlić zdjęcie na ścianie, lepiej jest zainstalować lampę z matowym dyfuzorem, dzięki czemu obraz nie będzie oślepiał. Po drugie: materiał. Tekstylia i szkło tworzą rozproszone oświetlenie, ale są trudniejsze w pielęgnacji niż metal czy drewno.
  • Kontrole. Wszystkie nowoczesne kinkiety do salonu dzielą się na dwie grupy: z wbudowanym włącznikiem (najczęściej w formie sznurka) i bez niego (wtedy potrzebny jest osobny, naścienny przycisk). W tym drugim przypadku trzeba będzie wydać pieniądze na osobny mechanizm, ale można go umieścić w dowolnym miejscu - wbudowany pilot może nie być zbyt poręczny.

Jak wybrać kinkiety do sypialni i pokoju dziennego?

Praktyka pokazuje, że kinkiety do salonu są najczęściej kupowane do sypialni i pokoju dziennego. Dlatego warto osobno wspomnieć o wyborze kinkietów w takich sytuacjach:

Temperatura barwowa

W pobliżu łóżka nie powinno znajdować się neutralne białe światło, ani tym bardziej zimne, niebieskawe światło. Aby zapewnić sobie wygodny i relaksujący wypoczynek, należy wybrać lampę z żarówkami o ciepłym żółtawym odcieniu (3,5-4 tys. K).

Regulacja położenia

W salonie kinkiety pełnią zazwyczaj rolę dekoracji i podziału na strefy. Z tego względu nie potrzebują one konstrukcji w postaci reflektora na nodze z możliwością regulacji położenia i kierunku padania światła. Jednak w sypialni takie urządzenie oświetleniowe jest w sam raz - można skierować światło na trzymaną w rękach książkę i nie przeszkadzać śpiącej obok osobie.

Wysokość umieszczenia

Eksperci ustalili, że najlepszym miejscem dla kinkietów w sypialni jest wysokość 130-160 cm nad podłogą. Dzięki temu można je łatwo dosięgnąć z łóżka, a światło jest równomiernie rozpraszane. Nie ma jednak jednoznacznych wskazówek dotyczących pokoju dziennego. W tych pomieszczeniach kinkiety można umieścić na poziomie oparcia sofy lub w pobliżu szafy - wszystko zależy od wysokości sufitu i wystroju.

Wyjątkowym miejscem w każdym domu zdecydowanie jest salon. Niezależnie od tego, czy jest przestronny, czy mały dobrze oświetlony będzie sprawiał wrażenie na odwiedzających Cię gościach. Zdecyduj się na coś więcej, niż wisząca lampa lub żyrandol. Doskonałym uzupełnieniem aranżacji salonu z pewnością będą odpowiednio dobrane kinkiety. Wzmocnią światło lampy, lub zamontowane w odpowiednich miejscach, mogą stanowić samodzielne źródło światła.

Rola kinkietów w aranżacji salonu

Poznaj najważniejsze cechy oferowanych przez nas kinkietów i zdecyduj, w jakim stylu chcesz szukać rozwiązania idealnego dla siebie. Decydując się na kinkiet, zapewniasz sobie następujące korzyści:

    • wygodę – wyłącznik możesz mieć w dowolnym miejscu, warto zdecydować, by był w okolicy kanapy;
    • funkcjonalność – niektóre z proponowanych modeli mają regulowane klosze, co zwiększa możliwości ich wykorzystania;
    • komfort – kinkiet w pokoju dziennym zapewni Ci swobodny dostęp do źródła światła zawsze wtedy, gdy tego potrzebujesz;
    • doskonały efekt wizualny – zaskakujące formy, kolory i połączenia materiałów gwarantują modną i stylową aranżację wnętrza;

Jeśli korzyści płynące z montażu kinkietów przekonały Cię do ich zakupu, poznaj przygotowaną przez nas ofertę modeli w stylu nowoczesny, klasycznym, florystycznym, lub loftowym.

Styl loftowy

Wnętrza aranżowane w stylu loftowym są coraz popularniejsze. Ściany pokryte cegłą, stonowane, neutralne kolory i nowoczesne dodatki sprawiają, że wyróżniają się one spośród powszechnie urządzanych wnętrz. Warto wybrać konkiety, które będą doskonale współgrały z tym stylem. Chcesz wiedzieć czym charakteryzują się lampy w stylu loftowym? Prosta konstrukcja, odkryte żarówki i umiejętne łączenie bieli, czerni i złota to nie wszystko! Warto zwrócić uwagę na unikalne połączenia materiałów – metalu, drewna i szkła.

Styl nowoczesny

Styl nowoczesny pozostawia największą dowolność w aranżowaniu pomieszczeń, musisz tylko pamiętać, by przestrzegać kilku zasad – wybieraj proste formy, uniwersalne, stonowane kolory i decyduj się na oryginalny design. Kinkiety w tym stylu, które zgromadziliśmy w kategorii to ciekawe propozycje, które odmienią każde wnętrze. Jesteśmy otwarci na Twoje potrzeby, dlatego zdecydowaliśmy się przygotować także kinkiety w zupełnie innych stylach – klasycznym, prowansalskim oraz florystycznym. Zwolennicy bogatych zdobień z pewnością wybiorą kinkiet kryształowy, zamieniając tym samym pokój w salę balową.

 

Nasze marki