Oświetlenie to nasza największa pasja

Jak dobrać lampy do salonu? Na co zwrócić uwagę?

Jak dobrać lampy do salonu? Na co zwrócić uwagę?

Wybór lampy do salonu może wydawać się trudnym zadaniem przy tak wielu opcjach na rynku. Ale staranne rozważenie funkcji i estetyki może pomóc zawęzić wybór. Zastanów się, jak lampy będą używane w przestrzeni - czy oświetlenie zadaniowe jest potrzebne do czytania lub hobby? A co z oświetleniem nastrojowym, które stworzy przytulną atmosferę? Ponadto, ważne jest, aby rozważyć ogólny styl projektowania pokoju i wybrać lampy, które będą go uzupełniać. Podpowiadamy, co co warto zwrócić uwagę.

Lampa do salonu a rozmiar pomieszczenia

Wielkość salonu ma ogromne znaczenie przy doborze lampy. Rozmiar pomieszczenia i wysokości sufitu to kluczowe czynniki w podjęciu najlepszej dla Ciebie decyzji. Im większe pomieszczenie, tym na większy model możesz sobie pozwolić.

Jednak w mniejszej przestrzeni z niższymi sufitami, ważne jest, aby zdecydować się na coś bardziej subtelnego, takiego jak przyjemny wizualnie plafon lub kinkiet. Dzięki temu oszczędzisz sporo przestrzeni, a salon będzie wydawać się optycznie większy.

Styl pomieszczenia a oświetlenie

Mamy różne gusta, dlatego nasze domy i mieszkania różnią się od siebie. Choć pewne inspiracje, które są popularne w danym czasie znajdują odzwierciedlenie w wystrojach naszych wnętrz, to w gruncie rzeczy każdy człowiek ma swoje indywidualne potrzeby i dotyczą one również oświetlenia. Warto pamiętać, że lampa powinna uzupełniać ogólny styl salonu.

Jeśli dobrze czujesz się w jasnych pomieszczeniach z subtelnymi dodatkami, to być może warto postawić na delikatną lampę, która jest zdobiona drewnem i świetnie uzupełni salon w stylu skandynawskim lub boho. Jeżeli wolisz czyste przestrzenie o nienagannym designie, być może warto poświęcić uwagę bardziej minimalistycznym modelom.

Rodzaj lampy

Obecna oferta na rynku oświetleniowym jest naprawdę szeroka. Nowoczesne lampy do salonu pełnią nie tylko funkcję praktyczną. Wielką wartość zyskała funkcja estetyczna. Zdarza się, że w obrębie jednego pomieszczenia umieszczamy kilka źródeł światła - w tym kilka tylko w celach ozdobnych.

Z tego powodu warto rozważyć, jaki rodzaj lampy chcesz umieścić w swoim salonie. Do wyboru są kryształowe żyrandole, minimalistyczne lampy wiszące, subtelne plafony, miedziane kinkiety i oświetlenie na szynoprzewodach.

Dokonując wyboru, zastanów się jaki model dobrze uzupełni wygląd mebli, kolor ścian i podłóg, a dodatkowo zbuduje odpowiedni nastrój. Przykładowo, elegancki żyrandol świetnie sprawdzi się w dużych salonach z wysokim sufitem. Doda on szyku do wnętrza i podkreśli wagę tej przestrzeni.

Z kolei lampa plafonowa to idealny wybór, jeśli sufit w Twoim salonie jest dość nisko. Taka opcja pozwala na świetne oświetlenie wnętrza i zniwelowanie cieni. Nie zdominuje przestrzeni i sprawi, że salon będzie prezentować się elegancko i przestronnie. Warto też wspomnieć, że plafon to dobre rozwiązanie, jeśli jesteś rodzicem. Małe dzieci miewają szalone pomysły, a lampa plafonowa, która przylega do sufitu, ogranicza ryzyko nieszczęśliwego wypadku.

Barwa światła i moc żarówki

Poza pasującym do nastroju designem lampy, nie można zapominać o tym, co się dzieje po wciśnięciu włącznika do światła. Pamiętaj o tym, że oświetlenie w salonie powinno być praktyczne i wygodne w użytkowaniu. Aby te funkcje zostały spełnione, warto wziąć pod uwagę barwę światła, która nam odpowiada oraz moc żarówki, która odpowiednio oświetli pomieszczenie.

Wyróżniamy światło ciepłe, zimne i neutralne. Ciepła barwa światła sprawia, że człowiek czuje się komfortowo. Jest ono często stosowane w pomieszczeniach mieszkalnych i komercyjnych, aby stworzyć przytulną i uspokajającą atmosferę. Ma bezpośredni wpływ na nastrój panujący we wnętrzu. Może jednak okazać się niepraktyczne podczas wykonywania bardziej precyzyjnych zajęć, takich jak np. czytanie książki. Jeśli jednak salon ma Ci służyć tylko do relaksu, to ta opcja pozwoli Ci na zbudowanie w salonie przyjaznej i zachęcającej atmosfery.

Zimne światło jest często stosowane w handlu detalicznym, ponieważ pozwala właścicielom sklepów na ekspozycję towarów przy jednoczesnej minimalizacji kosztów energii. Jeśli chodzi o gospodarstwa domowe, jest to mniej popularny wybór. Istnieje jednak grono osób, które decydują się na takie rozwiązanie, ponieważ ta opcja ma swoje zalety. Zimne światło pobudza i zwiększa wydajność wykonywanych zadań. Sprawdza się dobrze również u osób pracujących przy komputerach, ponieważ ta barwa oświetlenia niweluje zjawisko olśnienia. Jeśli więc Twój salon to nie tylko miejsce relaksu, ale również pracy, to zimne światło będzie dobrym wyborem.

Neutralne światło najbardziej przypomina światło, które wpada do naszych domów podczas dnia. Ta opcja to kompromis między światłem zimnym i ciepłym, ponieważ z jednej strony daje możliwość zbudowania przyjaznej atmosfery, z drugiej świetnie sprawdzi się przy zajęciach takich jak czytanie czy wykonywania innych precyzyjnych czynności.